Telemecanique Sensors Cylindrical Ultrasonic Sensor, PBT, M12 XXS30P2VM12
Cylindrical Ultrasonic Sensor, PBT, M12 (Discontinued)
  • Mfr # XXS30P2VM12
  • Zoro # G3463102
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XXS30P2VM12
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
30 mm
Length
1.18 in
Width
1.18 in
Depth
4.02 in
Length (Straight Wireway)
1.18 in
Height
30 mm
Overall Height
102 mm
Minimum Size Of Detected Object
cylinder diameter 1 mm 1.4 m
Threaded Length
75.75 mm
Overall Diameter
30 mm
Details
Item
Cylindrical Ultrasonic Sensor
Case Material
Polybutylene terephthalate (PBT)
Circuit Type
Analogue
Power Required
14 to 30V DC
Output
0 to 10V
Electrical Connection
M12
IP Rating
IP65, IP67
Operating Frequency
120 kHz
Operating Temp. Range
-13 Degrees F to 158 Degrees F
Response Time
200 msec
Material
plastic
Standards
CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508
Description/Special Features
With synchronization mode, Software configurable
Features
M30 Sensor Body, Reverse Polarity Protection, Software Configurable, Synchronization Mode
Sensor Name
XXS
Sensor Design
cylindrical M30
Sensor Type
ultrasonic sensor
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Resistance To Fast Transients
2 kV IEC 61000-4-4
Series Name
general purpose
[Us] Rated Supply Voltage
24 V DC reverse polarity protection
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV IEC 61000-4-2
Vibration Resistance
+/-1 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Resistance To Electromagnetic Fields
10 V/m level 3 IEC 61000-4-3
Analogue Output Function
0...10 V
Repeat Accuracy
0.001
Ip Degree Of Protection
IP65 conforming to IEC 60529 || IP67
Deviation Angle From 90° Of Object To Be Detected
-12-12°
Enclosure Material
PBT
[Sn] Nominal Sensing Distance
2-2 m adjustable with remote teach push-button || 2-2 m software with kit
Status Led
output state 1 LED yellow) || echo state 1 LED green)
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Type Of Output Signal
analogue
[Sa] Assured Operating Distance
0.155-2 m teach mode)
Function Available
with synchronisation mode || software configurable
Supply Voltage Limits
14-30 V DC
Maximum Delay First Up
250 ms
Product Certifications
cULus || E2 || EAC || RCM || Ecolab
Blind Zone
155-155 mm
Front Material
epoxy || rubber || resin
Marking
CE
Maximum Delay Recovery
200 ms
Setting-Up
teach mode || configurator software
Shock Resistance
30 gn in all 3 axes 11 ms IEC 60068-2-27
Detection System
diffuse
[Sd] Sensing Range
0.155-2 m
Transmission Frequency
120 kHz
Maximum Switching Capacity
>= 1 kOhm overload and short-circuit protection
Current Consumption
65 mA
Wiring Technique
5-wire
Output Circuit Voltage - Minimum
0 V
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Number of Pins
5
Style
Cylindrical
Output Circuit Voltage - Maximum
10 V
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Load Current - Maximum
65 mA
Sensing Distance - Maximum
200 cm
Voltage Rating
14-30V DC
Output Circuit Type
Analog
Resistance Properties
Body Material
PBT
Series
XXS
Sensing Distance - Minimum
16 cm
Switching Frequency
120 kHz
Description
Cylindrical Ultrasonic Sensor, Case Material Polybutylene terephthalate (PBT), Diameter 30 mm, 0 to 10V Output, Circuit Type Analogue, Electrical Connection M12, Length 1.18 in, Width 1.18 in, Depth 4.02 in, Power Required 14 to 30V DC, IP Rating IP65, IP67, Operating Frequency 120 kHz, Standards CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508, Operating Temp. Range -13 Degrees F to 158 Degrees F