  • Zoro # G2081655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
25mm
Outside Dia.
62mm
Width
16.7mm
Ball Material
52100 Chrome Plated Steel
Static Load Capacity
1078 Lbf
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GX 25F
Zoro #
G2081655
Dimensions
Bore Dia.
25mm
Outside Dia.
62mm
Width
16.7mm
Overall Width
22.5 mm
Outside Diameter
62 mm
Bore Diameter
25 mm
Ball Diameter
68 mm
Flat Diameter
25 mm
Outer Ring Width
16.7 mm
Inner Ring Width
16.5 mm
Details
Item
Spherical Plain Bearing
Ball Material
52100 Chrome Plated Steel
Static Load Capacity
1078 Lbf
Dynamic Load Capacity (Lb.)
539
Type
Metric Thrust
Temp. Range (F)
-58 to +300° F
Lubrication
Light Oil Preservative - PTFE Lined
Finish
Chrome Plated
Static Radial Load Capacity
490 kN
Maximum Temperature
300 Degrees F
Dynamic Radial Load Capacity
245 kN
Liner Material
PTFE
Standards
ISO 9001
Lubricant Material
MoS2
Load Direction
Radial, Thrust Single Direction
Outer Ring Material
Alloy Steel
Self Lubricating Bearing
Yes
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Closure
Open
System of Measurement
Metric
Description
Spherical Plain Bearing, Liner Material PTFE, Bore Diameter 25 mm, Ball Diameter 68 mm, Outer Ring Width 16.7 mm, Outside Diameter 62 mm, Outer Ring Material Alloy Steel, Ball Material Alloy Steel, Closure Open, Dynamic Radial Load Capacity 245 kN, Finish Chrome Plated, Flat Diameter 25 mm, Inner Ring Width 16.5 mm, Load Direction Radial, Thrust Single Direction, Lubricant Material MoS2, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -50 Degrees F, Overall Width 22.5 mm