  • Mfr # BAM010702000
  • Zoro # G000434727
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BAM010702000
Country of Origin
Malaysia
Description
Battery Monitor BMV-702 - Battery ‘fuel gauge’, time-to-go indicator, and much more The remaining battery capacity depends on the ampere-hours consumed, discharge current, temperature and the age of the battery. Complex software algorithms are needed to take all these variables into account. Next to the basic display options, such as voltage, current and ampere-hours consumed, the BMV-700 series also displays state of charge, time to go, and power consumption in Watts. The BMV-702 features an additional input which can be programmed to measure the voltage (of a second battery), battery temperature or midpoint voltage (see below). Bluetooth Smart Use the Bluetooth Smart dongle to monitor your batteries on Apple or Android smartphones, tablets, macbooks and other devices. Easy to install All electrical connections are to the quick connect PCB on the current shunt. The shunt connects to the monitor with a standard RJ12 telephone cable. Included: RJ 12 cable (10 m) and battery cable with fuse (2 m); no other components needed. Also included are a separate front bezel for a square or round display appearance, a securing ring for the rear mounting and screws for the front mounting. Standard features - Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed and state of charge - Remaining time at the current rate of discharge - Programmable visual and audible alarm - Programmable relay, to turn off non critical loads or to run a generator when needed - 500 Amp quick connect shunt and connection kit - Shunt selection capability up to 10.000 Amps - VE.Direct communication port - Stores a wide range of historical events, which can be used to evaluate usage patterns and battery health - Wide input voltage range: 6,5 – 95V - High current measurement resolution: 10 mA (0,01A) - Low current consumption: 2,9Ah per month (4mA) @12V and 2,2Ah per month (3mA) @ 24V