  • Mfr # GX24-3F400N02EM-1 WBS10
  • Zoro # G2906595
/ea
Free Shipping & Returns
ISO Number
GX24-3F400N02EM-1
Overall Length
24.00mm
ANSI Code
GX24-3F400N02EM-1
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GX24-3F400N02EM-1 WBS10
Overall Length
24.00mm
Corner Radius
0.20mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Details
Item
Indexable Parting and Grooving Insert
ISO Number
GX24-3F400N02EM-1
ANSI Code
GX24-3F400N02EM-1
Chip-Breaker Code
EM-1
Manufacturer Grade
WBS10
Material - Machining
CBN
Number of Cutting Edges
1
Description
Indexable Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code GX24-3F400N02EM-1, Chip-Breaker Code EM-1