  • Mfr # H2134217-20
  • Zoro # G8800696
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
20.00mm
Overall Length
104.00 mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H2134217-20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Milling Diameter
20.00mm
Overall Length
104.00 mm
Length of Cut
38.00 mm
Corner Radius
4.00mm
Dimension Type
Metric
Milling Dia.
20.00 mm
Neck Length
104.00mm
Neck Dia.
20.00mm
Shank Dia.
20.00 mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TAA
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
50 Degrees
End Mill Material
Carbide
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single End
Cutting Direction
Right Hand
Grade
High Performance
Material Grade - Machining
High Performance
Drilling Tool Configuration
Individual
Description
Corner Radius End Mill, 20.00 mm Milling Dia., Metric, 4.00mm, 38.00 mm, 104.00 mm