Thread Turning Toolholder, E10MSCLCL06
  • Mfr # E10MSCLCL06
  • Zoro # G3751000
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
10.00mm
Insert Size
060204
Shank Shape
Offset
Cutting Dia.
0.3930mm
Rake
-10 Degrees Radial, 0 Degrees Axial
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E10MSCLCL06
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Shank Dia.
10.00mm
Insert Size
060204
Cutting Dia.
0.3930mm
Shank Length
127.55mm
Overall Length
151.20mm
Min. Bore Dia.
13.00mm
Insert Cutting Edge Length
6.45mm
Details
Item
Indexable Thread Turning Tool Holder
Shank Shape
Offset
Rake
Cutting Direction
Left Hand
Insert Style
CC..
Insert Holding Type
Screw Clamping
ANSI Code
E10MSCLCL06
Center to Cutting Tip
0.19mm
Cutting Application
Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling
Number of Coolant Holes
1
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
E-SCLC
ISO Number
E10MSCLCL06
Shank Material
Carbide
Measurement System
Metric
Description
Indexable Thread Turning Tool Holder, Insert Style CC.., Left Hand, Inside Diameter Chamfering, Inside Diameter Chamfering and Profiling, ANSI Code E10MSCLCL06, Center to Cutting Tip 0.19mm, Coolant Fed Coolant Through