  • Mfr # U07151.019.0062
  • Zoro # G9185635
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
#10-24
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
1/8 in
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U07151.019.0062
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-24
Screw Length
5/8 in
Drive Size
1/8 in
Thread Length
5/8 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
0.062 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Length
Head Dia.
0.3125 in
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F835
System of Measurement
Inch
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Rockwell Hardness
C37 to C44
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Type
Pack Size
Small Pack
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
550 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM F835
Finish Type
Screw Head Type
Button
Material Grade
Alloy Steel
Min. Tensile Strength
145,000 psi
Basic Material
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F835
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Steel, Finish Zinc Plated, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 5/8 in, Fastener Length 5/8 in, Head Height 0.062 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable