  • Mfr # 16PVC12-5M-AI1
  • Zoro # G316261819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Material
PVC Coated Wire
Baling Wire Type
Wire Ties
Diameter
0.0625 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
16PVC12-5M-AI1
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.0625 in
Length
12 in
Wire Diameter
0.062 in
Details
Item
Bale Ties
Color
Black
Material
PVC Coated Wire
Baling Wire Type
Wire Ties
Number of Loops
Double Loop
Features
But Hard to Break, Easy to Twist, Pliable, Yet Tough
Wire Gauge
16 ga
Wire Finish
PVC Coated
Description
Bale Ties, Baling Wire Type Wire Ties, Wire Finish PVC Coated, Wire Gauge 16 ga, Wire Diameter 0.062 in, Length 12 in, Material PVC Coated Wire, Number of Loops Double Loop