  • Mfr # ZUSAH3.5X195
  • Zoro # G1638623
/ea
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH3.5X195
Nominal Inside Dia.
195 mm
Actual Inside Dia.
195 mm
Nominal Outside Dia.
202 mm
Actual Outside Dia.
202 mm
Actual Width
3.5 mm
Nominal Width
3.5 mm
Cross-Section Width
3.5 mm
Inside Diameter - Actual
195 mm
Outside Diameter - Nominal
202 mm
Inside Diameter - Nominal
195 mm
Width - Actual
3.5 mm
Outside Diameter - Actual
202 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 195 mm, Nominal Width 3.5 mm, Actual Inside Dia. 195 mm, Actual Width 3.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 202 mm, Actual Outside Dia. 202 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant