  • Mfr # ZUSAH3.5X42
  • Zoro # G1639147
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH3.5X42
Nominal Inside Dia.
42 mm
Actual Inside Dia.
42 mm
Nominal Outside Dia.
49 mm
Actual Outside Dia.
49 mm
Nominal Width
3.5 mm
Actual Width
3.5 mm
Cross-Section Width
3.5 mm
Outside Diameter - Nominal
49 mm
Inside Diameter - Nominal
42 mm
Inside Diameter - Actual
42 mm
Width - Actual
3.5 mm
Outside Diameter - Actual
49 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 42 mm, Nominal Width 3.5 mm, Actual Inside Dia. 42 mm, Actual Width 3.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 49 mm, Actual Outside Dia. 49 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant