  • Mfr # ZUSAH6X158
  • Zoro # G1646427
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAH6X158
Nominal Inside Dia.
158 mm
Actual Inside Dia.
158 mm
Nominal Outside Dia.
170 mm
Actual Outside Dia.
170 mm
Actual Width
6 mm
Nominal Width
6 mm
Outside Diameter - Actual
170 mm
Inside Diameter - Actual
158 mm
Width - Actual
6 mm
Outside Diameter - Nominal
170 mm
Inside Diameter - Nominal
158 mm
Cross-Section Width
6 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 158 mm, Nominal Width 6 mm, Actual Inside Dia. 158 mm, Actual Width 6 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 170 mm, Actual Outside Dia. 170 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant