  • Mfr # ZUSAH8.4X249.5
  • Zoro # G1647145
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH8.4X249.5
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
249.5 mm
Actual Inside Dia.
249.5 mm
Nominal Outside Dia.
266.3 mm
Nominal Width
8.4 mm
Actual Width
8.4 mm
Actual Outside Dia.
266.3 mm
Outside Diameter - Nominal
266.3 mm
Inside Diameter - Nominal
249.5 mm
Inside Diameter - Actual
249.5 mm
Width - Actual
8.4 mm
Cross-Section Width
8.4 mm
Outside Diameter - Actual
266.3 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
Temp. Range
-40° to 250° F
FDA Approved
No
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 249.5 mm, Nominal Width 8.4 mm, Actual Inside Dia. 249.5 mm, Actual Width 8.4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 266.3 mm, Actual Outside Dia. 266.3 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant