Zoro Select Grade 5, 3/8"-16 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 1 in L, 500 PK A01200.037.0100
Grade 5, 3/8"-16 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 1 in L, 500 PK (Discontinued)
  • Mfr # A01200.037.0100
  • Zoro # G0404665
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A01200.037.0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
3/8"-16
Fastener Length
1 in
Head Width
9/16 in
Min. Thread Length
1 in
Head Height
15/64 in
Minimum Thread Length
1 in
Dia./Thread Size
3/8"-16
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 5
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC19
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Type
UNC (Coarse)
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Pack Size
Bulk Pack
Globally Sourced
Made in USA*
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Basic Material
Steel
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Fastener Thread Style
Fully Threaded
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 3/8 In.-16, Fastener Length 1 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 in, Head Height 15/64 in, Head Width 9/16 in, Package Quantity 500