Grade 5, 3/8"-16 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 2-1/2 in L, 250 PK (Discontinued)
  • Mfr # A01200.037.0250
  • Zoro # G0401129
Get a 10% off coupon
MFR #
A01200.037.0250
Thread Size
3/8"-16
Fastener Length
2-1/2 in
Head Width
9/16 in
Head Height
15/64 in
Min. Thread Length
1 in
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
3/8"-16
Thread Fit
2A
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 3/8 In.-16, Fastener Length 2 1/2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 in, Head Height 15/64 in, Head Width 9/16 in, Package Quantity 250