  • Mfr # U07891.019.0050
  • Zoro # G0593266
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Inch
Thread Size
#10-32
Drive Size
3/32 in
Point type
Knurled Cup
Point Type
Knurled Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U07891.019.0050
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-32
Overall Length
1/2 in
Drive Size
3/32 in
Minimum Point Diameter
0.095 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive Type
Torx
Point Material
Alloy Steel
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Type
UNF
Meets
ANSI/ASME B18.3
Rockwell Hardness
C45 to C53
Decimal Equivalent
0.19 in
Head Type
Headless
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Thread Fit
3A
Thread Type
Fine
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Knurled Cup, System of Measurement Inch, Thread Size #10-32, Overall Length 1/2 in, Drive Type Socket, Drive Size 3/32 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.19 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Head Width -, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 100