  • Mfr # ZUSAS70FDA2X48
  • Zoro # G1675145
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAS70FDA2X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
48 mm
Actual Inside Dia.
48 mm
Nominal Outside Dia.
52 mm
Nominal Width
2 mm
Actual Width
2 mm
Actual Outside Dia.
52 mm
Cross-Section Width
2 mm
Outside Diameter - Actual
52 mm
Inside Diameter - Actual
48 mm
Inside Diameter - Nominal
48 mm
Width - Actual
2 mm
Outside Diameter - Nominal
52 mm
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
FDA Approved
Yes
Meets/Exceeds
FDA
Metal Detectable
Metal Detectable
Application
Food
Temp. Range
-80° to 450° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 48 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 48 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 52 mm, Actual Outside Dia. 52 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant