  • Mfr # ZUSAS70FDA3X120
  • Zoro # G1675398
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Silicone
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Silicone
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAS70FDA3X120
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
120 mm
Actual Inside Dia.
120 mm
Nominal Outside Dia.
126 mm
Actual Outside Dia.
126 mm
Actual Width
3 mm
Nominal Width
3 mm
Outside Diameter - Nominal
126 mm
Inside Diameter - Actual
120 mm
Outside Diameter - Actual
126 mm
Inside Diameter - Nominal
120 mm
Width - Actual
3 mm
Cross-Section Width
3 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-80° to 450° F
FDA Approved
Yes
Application
Food
Metal Detectable
Metal Detectable
Meets/Exceeds
FDA
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 120 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 120 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 126 mm, Actual Outside Dia. 126 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant