  • Mfr # ZUSAS70FDA3X54
  • Zoro # G1675434
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAS70FDA3X54
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
54 mm
Actual Inside Dia.
54 mm
Nominal Outside Dia.
60 mm
Actual Outside Dia.
60 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Width
3 mm
Outside Diameter - Nominal
60 mm
Inside Diameter - Nominal
54 mm
Width - Actual
3 mm
Inside Diameter - Actual
54 mm
Outside Diameter - Actual
60 mm
Cross-Section Width
3 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
Color
Red
FDA Approved
Yes
Temp. Range
-80° to 450° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Meets/Exceeds
FDA
Application
Food
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 54 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 54 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 60 mm, Actual Outside Dia. 60 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant