  • Mfr # ZUSAV1.5X22
  • Zoro # G1655536
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAV1.5X22
Nominal Inside Dia.
22 mm
Actual Inside Dia.
22 mm
Nominal Outside Dia.
25 mm
Actual Outside Dia.
25 mm
Actual Width
1.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Inside Diameter - Actual
22 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Width - Actual
1.5 mm
Outside Diameter - Actual
25 mm
Outside Diameter - Nominal
25 mm
Inside Diameter - Nominal
22 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 22 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 22 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 25 mm, Actual Outside Dia. 25 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Approved