  • Mfr # ZUSAV1.5X40
  • Zoro # G1655649
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAV1.5X40
Nominal Inside Dia.
40 mm
Actual Inside Dia.
40 mm
Nominal Outside Dia.
43 mm
Actual Width
1.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
43 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Inside Diameter - Nominal
40 mm
Outside Diameter - Actual
43 mm
Inside Diameter - Actual
40 mm
Width - Actual
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
43 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 40 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 40 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 43 mm, Actual Outside Dia. 43 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant