  • Mfr # ZUSAV1.5X7.5
  • Zoro # G1655956
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAV1.5X7.5
Nominal Inside Dia.
7.5 mm
Actual Inside Dia.
7.5 mm
Nominal Outside Dia.
10.5 mm
Actual Width
1.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
10.5 mm
Inside Diameter - Nominal
7.5 mm
Outside Diameter - Actual
10.5 mm
Width - Actual
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
10.5 mm
Inside Diameter - Actual
7.5 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 7.5 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 7.5 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 10.5 mm, Actual Outside Dia. 10.5 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant