  • Mfr # ZUSAV2.5X45
  • Zoro # G1657453
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV2.5X45
Nominal Inside Dia.
45 mm
Actual Inside Dia.
45 mm
Nominal Outside Dia.
50 mm
Actual Outside Dia.
50 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Width - Actual
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
45 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Outside Diameter - Nominal
50 mm
Inside Diameter - Nominal
45 mm
Outside Diameter - Actual
50 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 45 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 45 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 50 mm, Actual Outside Dia. 50 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant