  • Mfr # ZUSAV3X57
  • Zoro # G1659316
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAV3X57
Nominal Inside Dia.
57 mm
Actual Inside Dia.
57 mm
Nominal Outside Dia.
63 mm
Actual Width
3 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Outside Dia.
63 mm
Cross-Section Width
3 mm
Outside Diameter - Actual
63 mm
Outside Diameter - Nominal
63 mm
Inside Diameter - Actual
57 mm
Width - Actual
3 mm
Inside Diameter - Nominal
57 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
75A
Color
Black
FDA Approved
No
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 57 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 57 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 63 mm, Actual Outside Dia. 63 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Approved