  • Mfr # ZUSAV4X72
  • Zoro # G1661434
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV4X72
Nominal Inside Dia.
72 mm
Actual Inside Dia.
72 mm
Nominal Outside Dia.
80 mm
Actual Width
4 mm
Actual Outside Dia.
80 mm
Nominal Width
4 mm
Cross-Section Width
4 mm
Outside Diameter - Nominal
80 mm
Inside Diameter - Nominal
72 mm
Outside Diameter - Actual
80 mm
Width - Actual
4 mm
Inside Diameter - Actual
72 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
75A
Color
Black
FDA Approved
No
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 72 mm, Nominal Width 4 mm, Actual Inside Dia. 72 mm, Actual Width 4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 80 mm, Actual Outside Dia. 80 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant