  • Mfr # ZUSAV5X57
  • Zoro # G1660585
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ZUSAV5X57
Nominal Inside Dia.
57 mm
Actual Inside Dia.
57 mm
Nominal Outside Dia.
67 mm
Actual Outside Dia.
67 mm
Nominal Width
5 mm
Actual Width
5 mm
Outside Diameter - Nominal
67 mm
Inside Diameter - Nominal
57 mm
Cross-Section Width
5 mm
Inside Diameter - Actual
57 mm
Outside Diameter - Actual
67 mm
Width - Actual
5 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
75A
Color
Black
FDA Approved
No
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 57 mm, Nominal Width 5 mm, Actual Inside Dia. 57 mm, Actual Width 5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 67 mm, Actual Outside Dia. 67 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant