  • Mfr # MNG10-14FLX
  • Zoro # G3200321
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MNG10-14FLX
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
1/4 in
Tongue Width - Wire Connector
0.43 in
Overall Length
1.24 in
Tongue Thickness
0.04 in
Barrel Length
0.55 in
Tongue Width
0.43 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Maximum Voltage
600 V
Wire Range
12 to 10 AWG
Barrel Style
Insulation Grip
RoHS Compliant
Yes
Insulation Dia
0.250 Inch
Description
Fork Terminals, Contact Material Copper, Insulation Color Yellow, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size 1/4 in, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.55 in, Barrel Style Insulation Grip, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 12 AWG, Overall Length 1.24 in, Package Quantity 50