  • Mfr # ITCSN-1500-12-Bulk
  • Zoro # G5534645
Free Shipping & Returns
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Wall Type
Heavy Wall
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
1.5 in
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
0.5 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ITCSN-1500-12-Bulk
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
12 in
Use with Wire Size
3/0 AWG to 400 MCM
Shrink Tubing Wall Thickness After Shrinking
0.17 in
Use With Wire Size
3/0 AWG to 400 MCM
Wall Thickness After Shrinking
0.17 in
Details
Item
Adhesive Lined Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
3:1
Wall Type
Heavy Wall
1.5 in
0.5 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
Color
Black
Temp. Range
-67° to 230°F
Min. Shrink Temp.
250°F
Max. Voltage
1,000 V
Features
Suitable for Insulating Secondary Splices
Standards
Flame Retardant
No
Tubing Wall Type
Adhesive Lined
Yes
Package Style
Individual Pieces
Dielectric Strength
500 V
Max. Temp. Rating
230 Degrees F
Shrink Tubing Properties
Abrasion Resistant, Acid and Alkali Resistant, UV Light Resistant
Min. Temp. Rating
-67 Degrees F
I.D. After Shrinking
0.5 in
I.D. Before Shrinking
1.5 in
Description
Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, Material Cross-Linked Polyolefin with Adhesive, Rigid, Flame Retardant No, Adhesive Lined Yes, Shrink Ratio 3:1, Use With Wire Size 3/0 AWG to 400 MCM, I.D. Before Shrinking 1.5 in, I.D. After Shrinking 0.5 in, Wall Thickness After Shrinking 0.17 in, Length 12 in, Shrink Tubing Properties Abrasion-Resistant, Acid and Alkali-Resistant, UV Light-Resistant, Color Black, Temp. Range -67 Degrees to 230 Degrees F, Package Style Individual Pieces