  • Mfr # MC3/0-12RX
  • Zoro # G5870453
Free Shipping & Returns
Key Features
For Wire Size
3/0 AWG
For Conductor Material
Copper
For Stud Size
1/2 in
Material
Copper
Barrel Size
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC3/0-12RX
Country of Origin
United States
Dimensions
For Wire Size
3/0 AWG
For Stud Size
1/2 in
Barrel Size
Standard
Tongue Width
0.91 in
Barrel Length
Length
2.24"
Width
0.91"
Cable Size
Length (Straight Wireway)
2.16 in
Overall Width
0.91 in
Tongue Length
0.7 in
Strip Length
3/4 in
Overall Length
2.24 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
Tongue Thickness
0.12 in
Barrel Inside Diameter
0.51 in
Details
Item
Compression Lug Ring Tongue
For Conductor Material
Material
Tongue Angle
Straight
Inspection Hole
No
Die Code
Color Code
Orange
Standards
CSA Certified, UL Listed
Tongue Style
Ring
Connector Type
Seamless Barrel
Peep Hole
No
Plate Material
Tin
Hole Center to End
0.47 in
RoHS Compliant
Yes
Seam Style
Seamless
Special Features
Non-Insulated Construction
For Wire Type
Stranded
Contact Finish
Tin
Termination Style
Crimp
Barrel Style
Seamless
Description
Compression Lugs, Barrel Size Standard, Color Code Orange, Die Code 101, 14, Tongue Angle Straight, Tongue Width 0.91 in, For Conductor Material Copper, For Stud Size 1/2 in, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 3/0 AWG, Inspection Hole No, Hole Center to Center Not Applicable, Material Copper, Termination Style Crimp, Seam Style Seamless, Standards CSA Certified, UL Listed, Number of Holes 1, RoHS Compliant Yes, Barrel Inside Diameter 0.51 in, Barrel Style Seamless