  • Mfr # MNGI14-250DFK
  • Zoro # G5799001
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Blue
Connection Type
Crimp
Wire Range
16 to 14 AWG
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MNGI14-250DFK
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
0.83 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Barrel Size
Standard
Tab Thickness
0.032 in
Tab Width
0.25 in
Minimum Wire Size
16 AWG
Barrel Inside Diameter
0.076 in
Maximum Wire Size
14 AWG
Barrel Outside Diameter
0.145 in
Barrel Length
0.25 in
Mates with Female Width
0.25 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.25 in
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Blue
Connection Type
Crimp
Wire Range
16 to 14 AWG
Insulation Type
Nylon
Seam
Brazed
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Brass
Seam Style
Butted
Insulation Coverage
Partial Coverage
Termination Style
RoHS Compliant
Yes
Contact Finish
Tin
Insulation Material
Special Features
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V
Barrel Style
Interlocking
Terminal Type
Socket
Disconnect Type
Female
Fastener Orientation
Female
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Blue, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.076 in