  • Mfr # MV10-10FLX
  • Zoro # G1606543
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MV10-10FLX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Tongue Width - Wire Connector
0.32 in
Overall Length
1.03 in
Barrel Inside Dia.
0.135 in
Tongue Width
0.32 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.25 in
Maximum Lock Width
0.36 in
Tongue Length
0.48 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Coverage
Partial Coverage
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
1,000 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA, UL
Terminal Connection
Crimp
Max. Voltage
600 V
Wire Range
12 to 10 AWG
Connection Type
Crimp
Terminal Type
Locking
Seam
Brazed
Connection Material
Copper
Max. Temp.
221 Degrees F
Seam Style
Brazed
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Clearance (C)
0.28 in
RoHS Compliant
Yes
Barrel Style
Funnel Entry
Special Features
Spring-Like Tongue Firmly Fits Around the Stud
Contact Finish
Tin
Insulation Material
Vinyl
Description
Fork Terminal, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size #10, Termination Style Crimp, Tongue Length 0.48 in, UL 94 Flammability Rating Not Applicable, RoHS Compliant Yes, Seam Style Brazed, Standards CSA, UL, Barrel Style Funnel Entry, Connection Material Copper, Connection Type Crimp