  • Mfr # MU10-10FLK
  • Zoro # G5490685
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Coverage
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MU10-10FLK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.73 in
Tongue Width - Wire Connector
0.32 in
Barrel Inside Dia.
0.135 in
Maximum Lock Width
0.36 in
Stud Diameter
0.19 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Width
0.32 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Bare
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
347 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Connection
Crimp
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
347 Degrees F
Terminal Type
Locking
Seam
Butted
Connection Type
Crimp
Wire Range
12 to 10 AWG
Connection Material
Copper
Clearance (C)
0.28 in
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Description
Fork Terminal, Insulation Color Bare, Stud Size #10, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Insulation Type Bare, Overall Length 0.73 in, Package Quantity 500