  • Mfr # MNG10-10FK
  • Zoro # G5608242
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MNG10-10FK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#10
Tongue Width - Wire Connector
0.38 in
Overall Length
1.03 in
Barrel Length
0.55 in
Tongue Thickness
0.04 in
Tongue Width
0.38 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Max. Temp.
221 Degrees F
Seam
Brazed
Terminal Type
Standard
Connection Type
Crimp
Terminal Connection
Crimp
Connection Material
Copper
Wire Range
12 to 10 AWG
RoHS Compliant
Yes
Seam Style
Butted
Contact Finish
Tin
Barrel Style
Insulation Grip
Insulation Material
Insulation Dia
0.25 Inch
Description
Fork Terminals, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Yellow, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size #10, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.55 in, Barrel Style Insulation Grip, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 12 AWG, Overall Length 1.03 in, Package Quantity 500