  • Mfr # MU14-10FK
  • Zoro # G5712594
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
44 AWG
Insulation Coverage
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MU14-10FK
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
44 AWG
Stud Size
#10
Tongue Width - Wire Connector
0.34 in
Overall Length
0.7 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Width
0.34 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
Bare
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
347 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Copper
Terminal Type
Standard
Max. Temp.
347 Degrees F
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Connection
Crimp
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Clearance (C)
0.29 in
Description
Fork Terminal, Insulation Color Bare, Stud Size #10, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Insulation Type Bare, Overall Length 0.7 in, Package Quantity 1000