  • Mfr # MV10-14FLX
  • Zoro # G0279054
Free Shipping & Returns
Insulation Color
Yellow
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MV10-14FLX
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
1/4 in
Tongue Width - Wire Connector
0.43 in
Overall Length
1.24 in
Barrel Inside Dia.
0.135 in
Tongue Width
0.43 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.25 in
Maximum Lock Width
0.48 in
Insulation Color
Yellow
Maximum Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, UL Listed
Wire Range
12 to 10 AWG
Clearance (C)
0.44 in
Description
Fork Terminal, Insulation Color Yellow, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size 1/4 in, Seam Style Brazed, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 12 AWG, Overall Length 1.24 in, Package Quantity 50