  • Mfr # MVU14-6FX
  • Zoro # G0812515
Key Features
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MVU14-6FX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Tongue Width - Wire Connector
0.34 in
Overall Length
0.9 in
Tongue Width
0.34 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Type
Standard
Wire Range
16 to 14 AWG
Connection Type
Crimp
Terminal Connection
Connection Material
Copper
Seam
Butted
Seam Style
Butted
Description
Fork Terminal, Insulation Color Blue, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 14 AWG, Stud Size #6, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 16 AWG, Overall Length 0.9 in, Package Quantity 100