  • Mfr # MVU14-6FBK
  • Zoro # G5634632
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MVU14-6FBK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
0.85 in
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Tongue Width
0.3 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Type
Block
Wire Range
16 to 14 AWG
Seam
Butted
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Copper
Crimp
Terminal Connection
Crimp
Insulation Dia
0.17 Inch
Description
Fork Terminal, Insulation Color Blue, Stud Size #6, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.85 in, Package Quantity 1000