  • Mfr # MVU18-6FBX
  • Zoro # G1596427
Key Features
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MVU18-6FBX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
0.85 in
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Tongue Width
0.3 in
Tongue Length
0.25 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Block Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Insulation Coverage
Partial Coverage
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
OSHA
Connection Material
Copper
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
Terminal Type
Fork
Seam
Butted
Max. Temp.
221 Degrees F
Terminal Connection
Crimp
Insulation Dia
0.145 Inch
Seam Style
Butted
RoHS Compliant
Yes
Barrel Style
Compatible with Product Type
Terminal Block
Insulation Material
Vinyl
Contact Finish
Tin
Description
Fork Terminal, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Vinyl, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 18 AWG, Stud Size #6, Termination Style Crimp, Tongue Length 0.25 in, UL 94 Flammability Rating Not Applicable, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards OSHA, Barrel Style Butted, Compatible with Product Type Terminal Block, Connection Material Copper