  • Mfr # MNG10-8FBK
  • Zoro # G5801372
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Block Fork
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MNG10-8FBK
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
1.03 in
Tongue Width - Wire Connector
0.32 in
Tongue Thickness
0.04 in
Barrel Length
0.55 in
Tongue Width
0.32 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Block Fork
Maximum Voltage
600 V
221 Degrees F
Terminal Type
Block
Terminal Connection
Crimp
Max. Voltage
600 V
Wire Range
12 to 10 AWG
Barrel Style
Insulation Grip
Seam Style
Butted
Contact Finish
Tin
Yes
Insulation Dia
0.25 Inch
Description
Fork Terminals, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Yellow, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 10 AWG, Stud Size #8, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.55 in, Barrel Style Insulation Grip, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 12 AWG, Overall Length 1.03 in, Package Quantity 500