  • Mfr # MU14-8FLK
  • Zoro # G5535555
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
41 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MU14-8FLK
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
41 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.68 in
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Maximum Lock Width
0.34 in
Stud Diameter
0.164 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Width
0.3 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
347 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Wire Range
16 to 14 AWG
Seam
Butted
Terminal Connection
Crimp
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Copper
Terminal Type
Locking
Max. Temp.
347 Degrees F
Clearance (C)
0.25 in
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Description
Fork Terminal, Insulation Color Bare, Stud Size #8, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Insulation Type Bare, Overall Length 0.68 in, Package Quantity 1000