  • Mfr # MNG14-8FLX
  • Zoro # G0944535
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MNG14-8FLX
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.89 in
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Barrel Inside Dia.
0.090 in
Barrel Length
0.46 in
Tongue Width
0.3 in
Tongue Thickness
0.03 in
Maximum Lock Width
0.34 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Termination Style
Crimp Termination Only
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Connection Material
Copper
Seam
Brazed
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Connection
Crimp
Insulation Material
RoHS Compliant
Yes
Special Features
Funnel-Designed, Seamless Brass Sleeve Offers Easy Insertion of Wires
Seam Style
Butted
Contact Finish
Tin
Clearance (C)
0.25 in
Description
Fork Terminal, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Insulation Color Blue, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 14 AWG, Stud Size #8, Termination Style Crimp, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Length 0.46 in, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Minimum Wire Size 16 AWG, Overall Length 0.89 in