  • Mfr # MV14-8FLX
  • Zoro # G2329415
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MV14-8FLX
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#8
Overall Length
0.88 in
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Barrel Inside Dia.
0.090 in
Tongue Width
0.3 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Maximum Lock Width
0.34 in
Insulation Color
Blue
Maximum Voltage
600 V
Wire Range
16 to 14 AWG
Clearance (C)
0.25 in
Description
Fork Terminal, Insulation Color Blue, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 14 AWG, Stud Size #8, Seam Style Brazed, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 16 AWG, Overall Length 0.88 in, Package Quantity 100