  • Mfr # ITCSN-4500-48"-BLACK-5 PCS
  • Zoro # G5552023
Key Features
Shrink Ratio
3:1
Wall Type
Heavy Wall
Shrink Tubing I.D. Before Shrinking
4.5 in
Shrink Tubing I.D. After Shrinking
1.5 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ITCSN-4500-48"-BLACK-5 PCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
4 ft
Use with Wire Size
1500 to 2500 MCM
Shrink Tubing Wall Thickness After Shrinking
0.17 in
Use With Wire Size
1500 MCM to 2500 MCM
Wall Thickness After Shrinking
0.17 in
Details
Item
Heat Shrink Tube
Shrink Ratio
3:1
Wall Type
Heavy Wall
4.5 in
1.5 in
Material
Cross-Linked Polyolefin
Color
Black
Temp. Range
-67° to 230°F
Min. Shrink Temp.
250°F
Flame Retardant
No
Features
Suitable for Insulating Secondary Splices
Max. Voltage
1,000 V
Standards
Tubing Wall Type
Adhesive Lined
No
Package Style
Individual Pieces
Shrink Tubing Properties
Abrasion Resistant, Acid and Alkali Resistant, UV Light Resistant
Max. Temp. Rating
230 Degrees F
Min. Temp. Rating
-67 Degrees F
Dielectric Strength
500 V
I.D. After Shrinking
1.5 in
I.D. Before Shrinking
4.5 in
Description
Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, Material Cross-Linked Polyolefin, Rigid, Flame Retardant No, Adhesive Lined No, Shrink Ratio 3:1, Use With Wire Size 1500 MCM to 2500 MCM, I.D. Before Shrinking 4.5 in, I.D. After Shrinking 1.5 in, Wall Thickness After Shrinking 0.17 in, Length 4 ft, Shrink Tubing Properties Abrasion-Resistant, Acid and Alkali-Resistant, UV Light-Resistant, Color Black, Temp. Range -67 Degrees to 230 Degrees F, Package Style Individual Pieces, Min. Shrink Temp. 250 Degrees F