  • Mfr # MVU14-187DMK
  • Zoro # G5735107
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Wire Range
16 to 14 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MVU14-187DMK
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.020 in x 0.187 in
Overall Length
0.85 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Tab Width
0.25 in
Minimum Conductor Size
16 AWG
Maximum Insulation Outer Diameter
0.145 in
Barrel Length
0.24 in
Barrel Inside Diameter
0.08 in
Maximum Conductor Size
14 AWG
Connection Width
0.187 in
Pad Width
0.187 in
Male Tab Width (W')
0.187 in
Details
Item
Male Disconnect
Insulation
Partial
Wire Range
16 to 14 AWG
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Connection Material
Tin-Plated Copper
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Terminal Type
Disconnect
Terminal Style
Standard
Disconnect Type
Male
Fastener Orientation
Male
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Description
Male Disconnect, Insulation Color Blue, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.85 in, Package Quantity 1000