  • Mfr # MVU14-250DMFK-A
  • Zoro # G5874757
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Wire Range
16 to 14 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MVU14-250DMFK-A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.87 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Mates with Female Width
0.25 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Minimum Conductor Size
16 AWG
Mates with Male Tab Width (W')
0.25 in
Barrel Length
0.23 in
Connection Width
0.25 in
Maximum Conductor Size
14 AWG
Pad Width
0.25 in
Bullet Diameter
0.156 in
Barrel Inside Diameter
0.09 in
Details
Item
Piggyback Disconnect
Insulation
Partial
Wire Range
16 to 14 AWG
Butted
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Copper
Terminal Type
Disconnect
Terminal Style
Piggy-back
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Fastener Orientation
Male-Female
Disconnect Type
Female
Description
Piggyback Disconnect, Insulation Color Blue, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.87 in, Package Quantity 1000