  • Mfr # MNG14-10RX
  • Zoro # G3256276
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MNG14-10RX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#10
Tongue Width - Wire Connector
0.33 in
Overall Length
1.03 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Length
0.78 in
Tongue Thickness
0.03 in
Tongue Width
0.33 in
Connection Width
0.19 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Coverage
Partial Coverage
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
1,000 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Connection
Crimp
Connection Material
Copper
Terminal Type
Standard
Connection Type
Crimp
Max. Temp.
221 Degrees F
Wire Range
16 to 14 AWG
Seam
Brazed
Barrel Style
Butted
Insulation Material
Nylon
Special Features
Corrosion-Resistant, Funnel-Designed, Seamless Brass Sleeve
Compatible with Product Type
Building Wire, Fixtures or Luminaires, Signs
RoHS Compliant
Yes
Contact Finish
Tin
Seam Style
Butted
Hole Spacing
0.29 in
Description
Ring Terminal, Insulation Color Blue, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.33 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.09 in, Barrel Length 0.25 in, Barrel Style Butted, Compatible with Product Type Building Wire, Fixtures or Luminaires, Signs