  • Mfr # MU18-10R/LK
  • Zoro # G5755215
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Bare
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MU18-10R/LK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#10
Overall Length
0.74 in
Tongue Width - Wire Connector
0.31 in
Connection Width
0.19 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Bare
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
347 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Connection
Crimp
Max. Temp.
347 Degrees F
Connection Material
Copper
Wire Range
22 to 18 AWG
Terminal Type
Standard
Seam
Butted
Connection Type
Crimp
Seam Style
Butted
Description
Ring Terminal, Insulation Color Bare, Insulation Material None, Maximum Temperature 347 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.31 in, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Style Brazed, Insulation Type Non-Insulated, Overall Length 0.74 in, Package Quantity 1000