  • Mfr # MNG18-14R/SX
  • Zoro # G1554515
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Minimum Wire Size
22 AWG
Insulation Coverage
Partial Coverage
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MNG18-14R/SX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.07 in
Tongue Width - Wire Connector
0.47 in
Barrel Inside Dia.
0.07 in
Barrel Length
0.25 in
Tongue Length
0.82 in
Tongue Thickness
0.03 in
Tongue Width
0.47 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Red
Insulation Coverage
Partial Coverage
Insulation Type
Nylon
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
1,000 V
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Connection
Crimp
Max. Temp.
221 Degrees F
Terminal Type
Standard
Connection Type
Crimp
Seam
Brazed
Connection Material
Copper
Wire Range
22 to 18 AWG
Special Features
Corrosion-Resistant, Funnel-Designed, Seamless Brass Sleeve
RoHS Compliant
Yes
Seam Style
Butted
Compatible with Product Type
Building Wire, Fixtures or Luminaires, Signs
Insulation Material
Nylon
Hole Spacing
0.4 in
Contact Finish
Tin
Barrel Style
Butted
Description
Ring Terminal, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 1,000 V, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.47 in, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.07 in, Barrel Length 0.25 in, Barrel Style Butted