  • Mfr # MVU18-8R/LK
  • Zoro # G5523892
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MVU18-8R/LK
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
Tongue Width - Wire Connector
0.31 in
Overall Length
0.93 in
Connection Width
0.19 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Maximum Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, UL Listed
Connection Material
Copper
Max. Voltage
600 V
Wire Range
22 to 18 AWG
Terminal Type
Standard
Seam
Brazed
Description
Ring Terminal, Insulation Color Red, Standards CSA Certified, UL Listed, Insulation Type Vinyl, Overall Length 0.93 in, Package Quantity 1000