  • Zoro # G7601772
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Twist-On
Color
Orange
Minimum Wire Size
18 AWG
Insulation Material
Vinyl
Maximum Voltage
600 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-31-BIN
Zoro #
G7601772
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
18 AWG
Height
0.86 in
Width
0.43 in
Overall Width
0.43 in
For Minimum Wire Size - Solid
18 AWG
Details
Item
Twist-On Wire Connector
Type
Twist-On
Color
Orange
Insulation Material
Vinyl
Maximum Voltage
600 V
Minimum Wire Combination
(5) 22 AWG
Maximum Wire Combination
(2) 14 AWG with (1) to (3) 22 to 20 AWG
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
RoHS Compliant
Yes
Series
H Series
Standards
CSA Certified, UL Listed
Application
General Purpose
For Conductor Material
Copper
Special Features
Maximum Conductors
5
Material
Steel
Termination Style
Description
Twist On Wire Connector, Color Orange, For Conductor Material Copper, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Combination (5) 22 AWG, Maximum Wire Combination (2) 14 AWG with (1) to (3) 22 to 20 AWG, Contact Material Steel, Maximum Conductors 5, Standards CSA Certified, UL Listed, Wire Connector Style Wing, Insulation Material Vinyl, Maximum Single Wire Size 14 AWG, Minimum Single Wire Size 18 AWG, Overall Height 0.86 in, Overall Width 0.43 in