  • Mfr # 73308ABR-120-42-R
  • Zoro # G214867953
/ea
Key Features
Material
35% Cotton Ripstop, 65% Polyester
Gender
Men's
Inseam
11 in
Fabric Weight
6.14 oz
Pockets
8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
73308ABR-120-42-R
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Size
42
Details
Item
Taclite Pro 11" Ripstop Short
Color
Coyote
Material
Gender
Men's
Inseam
11 in
Fabric Weight
6.14 oz
Pockets
8
Garment Style
Mens Short
Description
Taclite Short 11 Coyote 42, R, Size XL, Fits Waist Size 42 in, Inseam 11 in, Color Coyote, Material 35 Percent Cotton Ripstop, 65 Percent Polyester, Pockets 8, Fabric Weight 6.14 oz